Cykl obrazów Dni Świąteczne

2014 - .

Cykl obrazów to efekt obserwacji tego, co pozostaje po świętowaniu lub wynika w jego trakcie jako efekt uboczny. Zawiera obrazy przedstawiające religijne i świeckie świętowanie, które inspirują mnie jako zjawiska socjologiczne. Dlatego głównym tematem tych prac jest postać ludzka, zestawiona z krajobrazem.

Każdego roku, cyklicznie obserwujemy podobne zachowania ludzi, zmieniający się wystrój miast, kolory w świątyniach, narastające wraz z zapachami napięcie i oczekiwanie.  Interesuje mnie to, co pozostaje po świętowaniu. Emocje ludzi i zmiany w krajobrazie, na chwilę po wielkim dniu lub znaczącym momencie. Niezależnie od tego czy jest to dzień świąteczny należący do roku liturgicznego, czy wyznaczony przez państwo lub tradycję, jest on cykliczny; trwa, przemija, powraca. Jest w tym urok powtarzalności która przełamuje linearny bieg czasu.  
Obrazy pozwalają mi głębiej przeżywać każde święto, zatrzymywać jego ulotność, śledzić esencjonalność, obserwować i analizować zachowania ludzi.

Impulsem do tworzenia cyklu "Dni Świąteczne" był zatrzymany w dziecięcej pamięci widok kolorowych, więdnących kwiatów pokrywających ulice miast.  Tak powstał pomysł na "Procesje Bożego Ciała". Do tej pory uwiecznione zostały krajobrazy zastane po Święcie Zmarłych, po weselu, oraz te w trakcie trwania święta - szkolnej wycieczki, pielgrzymki, Rezurekcji, wyprzedaży Black Friday czy kolędy. Nastrój oczekiwania utrwaliłam obrazując moment zaraz przed wielkim świętem - zmierzanie na Roraty, do kościoła ze święconką, do wiernych z wizytą podczas kolędy czy ze śpiewem na ustach w świeckiej wersji kolędowania.  W planach pozostawiam podjęcie tematu pasterki, która co roku zachwyca mnie obdartym z religijności rytuałem spotkań w niewielkiej odległości od kościoła, koniecznie z piwem w ręku i fajką w dłoni w słowiańskim podparciu o maskę samochodu.