"Na Północ" wystawa poplenerowa obrazów z Kanady i Alaski w Defabryce, marzec - maj 2019

Wystawa "Na Północ" to zawarta na płótnach historia doświadczenia podróży w głąb surowego krajobrazu. Czas od czerwca do września 2018 roku spędziłam na północy Kanady i na Alasce tworząc powidoki pejzaży. Efekty pracy w plenerze można zobaczyć w Warszawskiej Defabryce. Finisaż i oprowadzanie - 18 maja 2019. 

Trzy miesiące poszukiwań plenerów i analizy nie znanego mi dotąd krajobrazu, dało efekty w postaci kilkunastu prac, które po prawie dwóch miesiącach podróży statkiem, pod koniec ubiegłego roku dotarły do Polski. Podczas przejechanych 20 tysięcy kilometrów samochód stał się naszą tymczasową przestrzenią mieszkalną i pracownią malarską, oraz niezawodnym środkiem transportu. Na dachu auta zamontowana była skrzynia na blejtramy, która służyła również jako bezpieczna od niedźwiedzi przestrzeń do malowania. Miejsce to stało się moją ulubioną pracownią, zawierającą sedno tego, czego szukaliśmy na północy - absolutny spokój i szerszą perspektywę. 

Odbywając podróż twórczą do Ameryki Północnej prowadziła mnie myśl o tym, aby znaleźć w krajobrazie syntezę i sedno tego obszaru. Wyzwaniem było dla mnie poszukiwanie plenerów i wybór inspirujących fragmentów rzeczywistości. Kanadyjskie pejzaże są bardzo malownicze, wiec nie znajdowałam potrzeby dodatkowo maczać w nich swojego pędzla. Szerokim łukiem omijałam na płótnach wysokie Góry Skaliste, lodowce, lasy deszczowe, kolorowe domki w opuszczonych miastach poszukiwaczy złota, wodospady. Szukam tego, co jest we mnie głęboko zakorzenione i porusza moją wrażliwość - odbić w tafli jeziora, mgieł, mokradeł, skupisk drzew i ich niepowtarzalnych kształtów, szukałam opowieści.

fot. Stefan Ronisz